Diversity
Published: January 14, 2021
Diversity
Published: January 14, 2021

Hasibe: A Manager of Two Plants and Ambassador of Diversity and Inclusion

Hasibe: İki Fabrikanın Müdürü, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Elçisi

Hasibe Işık Fırçacı is passionate about creating a more agile, efficient and inclusive workplace. As a plant manager of our two plants in Bursa, Turkey, and a leader of the Turkish Women’s Leadership Network chapter, she shares her experience and how she enjoys constantly growing and improving on both a personal and professional level.

A perfectionist and a visionary. Hasibe’s drive for success and good results is both inspirational and contagious.
Miguel Angel Juarez, PPG operations director Automotive OEM Coatings, Spain, Russia and Turkey

Hasibe Işık Fırçacı'nın en büyük tutkusu daha çevik, verimli ve kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratmak. Bursa Türkiye'deki iki fabrikamızın fabrika müdürü ve Kadın Liderlik Ağı'nın Türkiye Lideri olan Hasibe, deneyimlerini, hem kişisel hem de profesyonel seviyede sürekli ilerleme ve gelişiminden nasıl keyif aldığını bizlerle paylaşıyor.

Mükemmeliyetçi ve vizyon sahibi. Hasibe'nin başarı ve iyi sonuçlara ulaşma güdüsü hem ilham vericidir hem de başkalarını çabuk etkisi altına alır.
Miguel Angel Juarez, Otomotiv İspanya, Rusya ve Türkiye Operasyon Direktörü

Operasyonel Mükemmelik için Çalışma

Hasibe yaklaşık 6 sene önce Revocoat firmasının satınalınması ile aramıza katılmış ve tam anlamıyla geçen yıl, Bursa Türkiye'deki hem Kaplamalar hem de Yapışkan & Sızdırmazlık ürünleri fabrikalarımıza fabrika müdürü olmuştur.

Bu rol bana tüm fonksiyonlar ve müşterilerle bağlantı - organizasyondaki farklı basamaklar üzerinde bir etkiye sahip olma fırsatı vermektedir.

Hasibe'nin sorumluluğu, ekibini hedeflere ulaşmaları için yetkilendirmek ve motive etmek ve aynı zamanda, çalışma arkadaşları için güvenli bir ortam oluşturmaktır.

PPG, bugün geleceğe uyum sağlayan çevik bir organizasyon yaratıyor. Bu kadar çok girişime, fırsata ve harika insanlara sahip bir şirkette olmaktan gerçekten gurur duyuyorum.

'Kendi Bilinçsiz Ön Yargılarınızla Başlayın'

Hasibe kadın bir lider olmaktan gurur duyuyor, fakat zaman zaman mühendislik rollerinde veya teknik bilgi gerektiren konularda kadınlara karşı bazı bilinçsiz ön yargıların su yüzüne çıktığını hissediyor.

Son birkaç yılda işlerin çok geliştiğini düşünüyorum, ancak gerçek bir değişim yaratmak için çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı desteklemeye devam etmemiz gerekiyor.

Görünen o ki, bu durum, her yönüyle ele alınması gereken bir konu. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında yola çıkan genç kadınlara öncelikli olarak kendi bilinçsiz ön yargılarını kabullenmelerini ve bu değişimin öncüsü olmalarını tavsiye ediyor.

Çok çalışmalı, uzmanlığınızı artırmalı, liderlik becerilerinizi geliştirmeli ve daima pozitif olmalısınız.

Kendi sözlerini hayata geçiren Hasibe, amacı PPG'de kadınların kariyerlerini oluşturmak, muhafaza etmek ve ilerletmek olan Kadın Liderlik Ağımızın (WLN) tutkulu bir üyesi.

WLN Türkiye lideri olarak, diğer fonksiyonlarla yakın ilişkide çalışmaktan, dış ortaklarla ve Profesyonel Kadın Ağı ile işbirliği içerisinde kendi ülkesinde bu süreci gerçekleştirmekten dolayı gurur duyuyor.

Hasibe, WLN Türkiye'nin 2021'deki temel önceliklerinin; cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyetsiz dil konularında farkındalık yaratmak, kadın profesyoneller için mentorluk programı başlatmak ve sürdürmek, ve ayrıca özellikle bu zorlu zamanlarda kadınları hem kariyerlerinde hem de kişisel gelişimlerinde desteklemek olacağını işaret ediyor.

Otomotiv sektöründe geleneği bozan ve en prestijli müşterilerimiz için değer yaratmada kadınları ön plana koyan bir şirketin parçası olduğumu hissettiğimden #PPGProud.

Hedeflerini Gerçekleştiren Bir #PPGProud Kahramanı

Şirket kültürümüzün temellerini oluşturan PPG Yolu ilk kez duyurulduğunda, Hasibe hiç vakit kaybetmeden ekibinin işlerini ve çıktılarını daha ilk sunumunda PPG Yolu temel dayanaklarıyla ilişkilendirdi.

Hasibe, disiplinden ödün vermeden, hem bir arkadaş hem de bir yöneticidir ve hatta yereldeki ekip tarafından We Make It Happen (Hedeflerimizi Gerçekleştiriyoruz) alanında şampiyon seçilmiştir.
Miguel Angel Juarez
ppg-2020-ppgproud-hasibe-isik-bursa-turkey-ppg-way-day.jpg
ppg-2020-ppgproud-hasibe-isik-bursa-turkey-customer-production-line.jpg

Hasibe'nin yöneticisi olarak Miguel, onun fabrika müdürü olarak kısa sürede kaplamaların özelliklerini nasıl da ileri seviyede öğrendiğine tanık olmaktan dolayı gururlu. Ayrıca, Hasibe, mükemmel bir bağlılık gösterirken, sahada hızlı ve ilgili kararlar alıyor.

Hasibe 2020 yılının başından itibaren iki fabrikayı da yönetiyor, ayrıca Covid-19 nedeni ile gelişen karmaşık İSG durumlarını iki fabrika için de ele alıyor.

'Önceliklerinizi Belirleyin ve Enerjinizi Daha Verimli Kullanın'

Hasibe ayrıca Türkiye'deki Sokak Hayvanlarını Koruma Topluluğu ve Lösemili Çocuklar Vakfı'na da destek vermektedir. Onun hayvan sevgisi çalışma arkadaşları arasında bir sır değildir. Bir zamanlar ofiste bir örümceğe bakmak istemiş!

"Hayvanlar ve çocuklar gerçekten benim en büyük hassasiyetim."

Hasibe, Fütürizmle yakından ilgileniyor ve konuyu internet sitelerinden, kitaplardan ve Michiu Kaku ve Ümit Tarhan gibi kişilerden yakından takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda bazı eğitimler de alıyor.

Hasibe, kişisel gelişiminde, teknik yeterliliklerine odaklandığı kadar davranışsal gelişimine de zaman ayırması gerektiğinin farkında. Her şeye tam zamanında yetişemeyeceğinden, bunun yerine enerjisini önceliklendirip daha etkili bir şekilde kullanmanın önemini biliyor.

Doğada ailemle zaman geçirmeyi seviyorum, bu kendimi olumlu enerjilerle yeniden yüklemenin en iyi yolu.

Striving for Operational Excellence

Hasibe joined us almost six years ago with the acquisition of a company called Revocoat, and just last year, she became plant manager of both our Coatings and Adhesives & Sealants (A&S) plants at our Bursa site in Turkey.

This role gives me the opportunity to be connected with all functions and customers – to have an influence on different ladders in the organization.

She is responsible for empowering and motivating her team to meet targets and for providing a safe environment for her colleagues.

PPG is creating an agile organization that is adapting to the future today. I am really proud to be in a company with so many initiatives, opportunities and great people.

‘Start with You Own Unconscious Bias’

Hasibe is proud to be a female leader but feels some unconscious bias surfaces from time to time around women in engineering roles or those requiring technical knowledge.

I think things have improved a lot in the last couple of years, but we need to continue to support diversity, equality and inclusion to bring about a real change.

She recognizes, however, that this is something that needs to be tackled from all sides. She advises young women starting out in science, technology, engineering and math (STEM) fields to acknowledge and work to change their own unconscious bias first.

You have to work a lot, increase your expertise, develop your leadership capabilities and always stay positive.

Putting her own words into practice, Hasibe is a passionate member of our Women’s Leadership Network, whose mission is to attract, retain and advance the careers of women throughout PPG. As a leader of the Turkey chapter, she is proud to make it happen in her country while working closely with other functions and also through collaboration with external partners and the Professional Women Network.

Hasibe points out that the main priorities for their WLN chapter in 2021 are raising awareness about gender discrimination and gender neutral language,  and launching and driving a mentoring program for female professionals, supporting both their career and personal development, especially in these challenging times.

I am #PPGProud because I feel part of a company that is breaking with tradition in the automotive sector and putting women on the front line of creating value for our most prestigious customers.

 A #PPGProud Hero Who Really Makes It Happen

When The PPG Way, a set of pillars of our company culture,was first announced, Hasibe didn’t hesitate and associated each of her team’s work and their outcomes with one of the pillars at her very first presentation.

Hasibe is both a friend and a manager, without compromising discipline, and was even named We Make It Happen champion by our local community.
Miguel Angel Juarez
ppg-2020-ppgproud-hasibe-isik-bursa-turkey-customer-production-line.jpg

As her manager, Miguel has been was proud to witness how she has learned coatings specificities to a high level in her short time as a plant manager. She has demonstrated excellent engagement and drive to take quick and relevant decisions on the field. Plus, since the beginning of 2020, Hasibe has been managing two plants and handling a complex EHS situation at both due to COVID-19.

‘Prioritize and Use Your Energy in a More Effective Way’

Hasibe also supports the Street Animals Protection Community and the Children Leukemia Foundation in Turkey. Her love of animals is no secret to her colleagues. She once wanted to take care of a spider in the office!

 “Animals and children are really my biggest sensitivity.”

She is also very interested in futurism and not only follows the topic closely through websites, books and personalities like Michiu Kaku and Umit Tarhan, but has even started some training.

In her personal development, she recognizes the importance of focusing as much time on her behavioral improvements as her technical competencies. She has learned that she can’t catch up on everything in her free time, but instead to prioritize and use her energy in a more effective way.

I like being in nature with my family. It’s the best way to recharge my batteries.

Back to top